Niedosłuch u dzieci – przyczyny i leczenie

Niedosłuch u dzieci – przyczyny i leczenie

Niedosłuch u dzieci pojawia się niestety coraz częściej. Dlaczego tak jest oraz jak możemy leczyć problemy ze słuchem u dziecka? O tym przeczytacie poniżej. W pierwszych latach życia słuch jest niezwykle ważny, odgrywa kluczową rolę w rozwoju emocjonalnym, społecznym i poznawczym u dzieci. Nawet najmniejszy ubytek słuchu, może spowodować duże problemy i zaburzyć zdolność dziecka do rozwoju prawidłowej mowy. Jak wskazują najnowsze badania, utrata słuchu dotyczy już pięciorga na sto dzieci, poniżej 18 roku życia.

Ucho jest niezwykle złożonym elementem ludzkiego ciała. Mimo niewielkiego rozmiaru składa się z kilku elementów: ucha zewnętrznego, środkowego oraz zewnętrznego. Podczas gdy wszystkie te części działają prawidłowo, dziecko jest w stanie słyszeć i przetwarzać dźwięki. Ubytek lub utrata słuchu może wystąpić, jeżeli choć jedna z nich przestaje działać.

Jakie są przyczyny niedosłuchu lub utraty słuchu u dzieci?

Jeżeli chodzi o przyczyny problemów ze słuchem u dzieci, można podzielić je na dwie podstawowe kategorie: wrodzone oraz nabyte. Jeżeli chodzi o nabyte ubytki słuchu, te można jeszcze podzielić ze względu na lokalizację, na mieszane, przewodzeniowe, zmysłowo-nerwowe, zaś wrodzone na genetyczne i niegenetyczne.

Wrodzone, genetyczne problemy ze słuchem u dzieci nie są niestety łatwe do zdiagnozowania. Stanowią około 50 – 60% wszystkich przypadków. Przyczyny dziedzicznego ubytku słuchu u dzieci, to:

Niegenetyczne problemy ze słuchem, dotyczą 30 – 40% wszystkich przypadków, a ich główne przyczyny, to:

Zakażenia, które matka może przekazać dziecku jeszcze w łonie, na przykład: opryszczka, różyczka, toksoplazmoza

Powikłania podczas porodu

Niedosłuch u dzieci - przyczyny i leczenie

fot. pixabay.com | cc0

Przyczyny nabytej utraty słuchu u dzieci

Istnieje jeszcze nabyta utrata słuchu, czyli nagłe problemy, mimo że maluszek słyszał normalnie po narodzinach. Przyczyny, to:

Ubytek słuchu u dziecka, często może występować tymczasowo, na przykład poprzez zaleganie wydzieliny lub zapalenie ucha środkowego. Taki rodzaj niedosłuchu, zazwyczaj jest wyleczalny. Warto jednak pamiętać o tym, że nieleczone lub powtarzające się zapalenie ucha środkowego, może w konsekwencji doprowadzić do stałego uszkodzenia słuchu. Jeżeli chodzi o objawy niedosłuchu u dzieci — u starszych pociech bez problemu można wyłapać, gdy dziecko przestaje słyszeć, u maluszków wszystko opiera się na obserwacji, jednak gdy tylko zauważymy, że dziecko nie słyszy, od razu należy udać się do specjalisty, ponieważ przez niedosłuch może ucierpieć w przyszłości mowa dziecka oraz zdolność do innych społecznych zachowań.

Leczenie utraty słuchu u małych dzieci

Jeżeli chodzi o leczenie niedosłuchu u małych dzieci, to na szczęście wiele z nich można łatwo wyleczyć, dzięki nowoczesnym technologiom, które są dziś ogólnodostępne oraz wczesnym badaniom przesiewowym badaniom słuchu po urodzeniu. Najważniejsza bez wątpienia jest wczesna interwencja. Metoda leczenia, którą wybierze specjalista, zależna jest od rodzaju ubytku, jego umiejscowienia, przyczyny i potrzeb dziecka. Jeżeli ubytek zostanie szybko zdiagnozowany, dziecko będzie mogło bez problemu słyszeć, mówić i normalnie funkcjonować w przyszłości. Natomiast tymczasową utratę słuchu, spowodowaną zapaleniem ucha środkowego lub wewnętrznego, powinien leczyć laryngolog dziecięcy, który najpierw dokładnie bada dziecko, a następnie przepisze odpowiednie leki, czasem zaleca również drenaż ucha.

W zależności od problemu ze słuchem, jaki występuje u dziecka, może być konieczne zastosowanie aparatu słuchowego. Aparaty słuchowe pomagają zwiększyć głośność dźwięku, także poprawiają zrozumienie mowy dzięki czemu dziecko uczy się prawidłowo w szkole np. języków obcych. Dostępne są aparaty słuchowe w różnych rozmiarach i kolorach.

zobacz również: aparaty słuchowe Biała Podlaska