Czym są aparaty słuchowe?

Czym są aparaty słuchowe?

Czym są aparaty słuchowe? Są to urządzenia, które mają na celu znaczną poprawę jakości słyszenia oraz rozumienia mowy u osób, mających wadę słuchu. Choć aparaty słuchowe znane są powszechnie od wielu lat, to dopiero teraz można powiedzieć, że osiągnęły światowy poziom technologiczny, na miarę XXI wieku. To właśnie ogromny postęp w cyfryzacji, sprawił, że ludzie na całym świecie zmienili podejście do tematu aparatów słuchowych, a na rynku protetyki słuchu wywołał prawdziwą rewolucję.

aparaty słuchowe - protetyka słuchu biała podlaska

fot. pixabay.com | cc0

Dla pacjentów, którzy mają stwierdzone ubytku słuchu, aparaty pełnią funkcję urządzeń wspmagająco-rehabilitacyjnych. Protetyk słuchu, w zależności od charakterystyki ubytku i krzywej na audiogramie, wybiera odpowiednie urządzenie, spełniające wymagania pacjenta. Następnie, wybrany aparat jest programowany za pomocą specjalnego programu komputerowego, który służy do idealnego dopasowania urządzenia względem pacjenta i jego problemu.

Jak zbudowane są aparaty słuchowe?

Wiemy już, czym są aparaty słuchowe, ale jak zbudowane są te nowoczesne urządzenia? Mimo że na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór urządzeń, wspomagających słyszenie, to są pewnie elementy, które nie ulegają zmianom. Można nazwać je fundamentem aparatów, a są to:

Ile kosztują aparaty słuchowe?

Ceny aparatów słuchowych są zróżnicowane. Można kupić aparat za około 1000zł, a można za kilkanaście tysięcy złotych. Cena zależy od rodzaju aparatu i poziomu jego skomplikowania. Możemy bowiem zdecydować się na bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie, posiadające specjalistyczne funkcje i programy. W Polsce aparaty są jednak refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ może pokryć koszt zakupu aparatu w 100%, a część osób może jeszcze dodatkowo skorzystać z pomocy MOPSu. Istnieje jeszcze druga opcja finansowania, z funduszu PFRON, ale w tym przypadku, dofinansowanie dotyczy osób, nieprzekraczających pewnego limitu dochodu.

Aparaty słuchowe Biała Podlaska