Aparaty słuchowe analogowe czy cyfrowe?

Aparaty słuchowe analogowe czy cyfrowe?

Aparaty słuchowe analogowe czy cyfrowe — to pytanie powoli odchodzi w niepamięć, ponieważ aparaty analogowe zostały praktycznie całkowicie wyparte z rynku przez aparaty cyfrowe. Wszystko za sprawą znacznego postępu technologicznego, jaki dzieje się na naszych oczach. Dotyczy to nie tylko sprzętu elektronicznego, z jakim mamy na co dzień do czynienia, ale również aparatów słuchowych.

Aparaty słuchowe analogowe

Analogowe przetwarzanie dźwięku to zmiana fali dźwiękowej, docierającej do mikrofonu, na jeden impuls elektryczny, w którym różnym częstotliwościom oraz natężeniu dźwięku, odpowiadają różne wartości napięcia prądu. Jako przykład innych urządzeń analogowych, można podać magnetofony, czy odtwarzacze video — jak widać, wszystkie urządzenia tego typu są raczej przestarzałe i nieprodukowane w dzisiejszych czasach.

aparaty słuchowe

Cyfrowe aparaty słuchowe

Aparaty cyfrowe, składają się z pięciu elementów: wzmacniacza, mikrofonu, mikroczipa, słuchawki i baterii. Dawne aparaty słuchowe, czyli aparaty analogowe działały na zasadzie prostego wzmacniacza, natomiast aparaty cyfrowe to istne mini komputery, poddające dźwięk obróbce, dzięki czemu jest czysty i najbardziej zbliżony do realnego. Niektóre modele są również wyposażone w funkcje oczyszczania dźwięku, przez co niepotrzebne dźwięki są eliminowane.

Aparaty słuchowe analogowe czy cyfrowe — najważniejsze różnice

Analogowe aparaty, działają w ten sposób, że ciągłe fale dźwiękowe stają się coraz głośniejsze. Niestety, zasadniczo wzmacniają wszystkie dźwięki — i mowę i hałas, dokładnie w ten sam sposób. Niektóre modele analogowe są zaprogramowane, dzięki znajdującemu się w nich mikroczipowi, pozwalającemu na zaprogramowanie ustawień dla różnych środowisk słuchowych.

 

Aparaty słuchowe Biała Podlaska – protetyk słuchu

 

Ustawienia aparatu analogowego można zmieniać, w miarę zmiany środowiska poprzez naciśnięcie przycisku na urządzeniu. Ten model aparatów zdecydowanie jednak wychodzi z mody.

Aparaty cyfrowe posiadają wszystkie funkcje aparatów analogowych, jednak przekształcają fale dźwiękowe w tak zwane sygnały cyfrowe oraz wytwarzają bardzo dokładne powielanie dźwięku. Specjalistyczne chipy komputerowe w aparatach cyfrowych analizują mowę i dźwięki. Pozwalają lepiej usłyszeć dane dźwięki, nawet gdy w tle jest hałas. Posiadają również bardziej rozbudowane funkcje i ustawienia, co sprawia, że dopasowują się idealne do potrzeb użytkownika. Nowoczesne aparaty słuchowe, oparte są właśnie na technologii cyfrowej.